Lubię was, stare mury, oplecione w bluszcze,
Mchem zielonym porosłe dachówki i cegły”

Artur Oppman

100-lecie grajewskiego Ogólniaka i V Zjazd Absolwentów

W bieżącym roku przypada szczególna, wyjątkowa i okrągła, 100. rocznica powstania pierwszej szkoły średniej na terenie Grajewa. Tradycje powstałego w 1919 r. prywatnego Gimnazjum, które uzyskało prawa szkoły państwowej kontynuuje do dnia dzisiejszego Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. W związku z tą szczególną rocznicą w dniach 18-20 października 2019 r. odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Szkoły połączone z V Zjazdem jej Absolwentów.

Już w piątek od południa szkolny hall zaczął rozbrzmiewać gwarem byłych uczniów grajewskiego ogólniaka, którzy tłumnie zjechali się na tę wyjątkową uroczystość. Co i róż rozbrzmiewały okrzyki radości i serdecznych powitań. Oficjalna gala rozpoczęła się o godz. 16:00 na sali widowiskowej Grajewskiego Centrum Kultury od wystąpienia obecnego dyrektora szkoły – Pana Grzegorza Curyło. Szczególnie wzruszającymi momentami były: przekazanie listu rodzinie najstarszej, żyjącej absolwentki (Pani Józefa Zaborowska z domu Zyskowska – matura 1947 r.), która niestety nie mogła przybyć osobiście oraz wystąpienie Pana Wiesława Chilińskiego (matura 1957 r.). Nie zabrakło również „streszczenia” 100-letniej historii szkoły oraz odczytywanych i składanych osobiście życzeń Jubilatce płynących od przedstawicieli władz, instytucji i podmiotów różnego szczebla. W drugiej części gali wszystkich obecnych zachwyciła i wzruszyła, niejednokrotnie do łez, część artystyczna przygotowana przez obecnych uczniów grajewskiego LO pod kierunkiem dr Emilii Świderskiej. Co i rusz sala, doceniając zaangażowanie młodzieży, rozbrzmiewała gromkimi brawami.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy ponownie przemieścili się do gmachu szkoły, gdzie wspólny symboliczny toast z kawałkiem okolicznościowego tortu oraz gromko odśpiewane „100 lat” rozpoczęło część bankietowo-wspomnieniową. Dyskusje w mniejszych i większych gronach, niejednokrotnie od lat niewidzianych, kolegów i koleżanek ze „szkolnej ławy” trwały do późnej nocy.

W sobotę 19 X pierwszym z punktów programu była okolicznościowa Msza święta w intencji wszystkich zmarłych i żyjących nauczycieli, pracowników, absolwentów i uczniów Liceum Ogólnokształcącego sprawowana przez liczne grono księży-absolwentów. W jej trakcie dokonano poświęcenia repliki szkolnego sztandaru, która została ufundowana przez byłych Absolwentów Szkoły. Symbolicznego przekazania sztandaru dyrektorowi szkoły Panu Grzegorzowi Curyło dokonał przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół LO im M.Kopernika w Grajewie – dr Tomasz Dudziński. Dyrektor z kolei przekazał sztandar młodzieży szkolnej. W tym samym dniu młodzież szkolna wraz z chętnymi uczestnikami V Zjazdu udała się także na groby zmarłych pedagogów grajewskiego Liceum, by poprzez zapalenie symbolicznego znicza oddać im hołd i pamięć. Wieczorem zaś uczestnicy V Zjazdu Absolwentów spotkali się w Restauracji BALTON na balu, który trwał do „białego rana”.

Niedzielne przedpołudnie upłynęło zaś pod znakiem serdecznych pożegnań i solennych obietnic rychłego, kolejnego spotkania.

Trzy dni obchodów 100-lecia grajewskiego LO były niewątpliwie okazją do cofnięcia się pamięcią do lat młodości spędzonych w murach grajewskiego Liceum. Mamy nadzieję, że przywróciliśmy w pamięci postaci naszych profesorów, koleżanek i kolegów. I choć wielu z nich nie ma już wśród nas, to przecież mimo, że odeszli, to póki o nich pamiętamy, to jakby wciąż żyli … Wierzymy, że przez te dni będą oni obecni razem z nami w murach „Naszej Budy” … Mamy również nadzieję, ze wrażenia z obchodów 100-lecia Szkoły oraz V Zjazdu Absolwentów pozostawiły po sobie wśród uczestników niezatarte wspomnienia.

Głównymi organizatorami uroczystości byli „Stowarzyszenia Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie” oraz „Zespół Szkół Nr 1 w Grajewie”, w którego skład wchodzi Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Organizacja wydarzenia nie byłaby jednak możliwa bez szeregu partnerów, patronów medialnych i sponsorów, którym jesteśmy wdzięczni za udzielone wsparcie.

Organizatorzy

 

FOTORELACJA

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/174985

https://bialystok.tvp.pl/44928675/19102019-godz-1830

http://e-grajewo.pl/wiadomosc,100lecie_powstania_LO,40443.html