Jan Budny

(????-1985)

pracownik Rejonu Dróg Publicznych, działacz "Solidarności"

Mieszkał w Grajewie, był pracownikiem Rejonu Dróg Publicznych, gdzie pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność". 11 lutego 1985 r. zatrzymali go funkcjonariusze MO. Został pobity podczas przesłuchania, w wyniku czego najprawdopodobniej zmarł. W szpitalu stwierdzono krwiaka mózgu, który był przyczyną zgonu.

Dochodzenie w tej sprawie wszczął wówczas prokurator T. Januszek. Po przesłuchaniu rodziny i znajomych stwierdził, że pan Budny stojąc na stopniu przed swoim domem, będąc w stanie nietrzeźwości, przewrócił się i uderzył potylicą w krawędź stopnia. Jedna z córek jednak, która tego popołudnia otwierała ojcu drzwi usłyszała, że został pobity podczas przesłuchań przez milicję. Niestety sprawa została umorzona i oficjalnie uznano, że był to wypadek.
W X 2007 r. śledztwo w tej sprawie zostało ponownie rozpoczęte przez IPN. Mimo, iż od śmierci Jana Budnego upłynłęo już ponad dwadzieścia lat sprawa nie uległa przedawnieniu. Dlatego zwracamy się do wszystkich czytelników naszego portalu, którzy mają coś do powiedzenia w tej sprawie, aby zwrócili się bezpośrednio do prokuratora IPN Z. Kulikowskiego (tel. 85 664 57 90 lub 85 664 57 99).