Władysława Mazurkiewicz

(1909-2000)

społeczniczka, kierowniczka świetlicy WSS "Społem" o. Grajewo (1957-1969)

   Urodzona 27 marca 1909 roku w Wilnie. Pracę zawodową na terenie Grajewa rozpoczęła w 1946 roku w Starostwie Powiatowym, gdzie pracowała do 31 sierpnia 1947 roku. Od 1 września 1947 r. do 31 sierpnia 1950 r. była nauczycielką w Szkole Podstawowej w Woźnejwsi, a następnie przez 4 miesiące pełniła funkcję instruktora kulturalno-oświatowego w Zarządzie Powiatowym Związku Samopomocy Chłopskiej.

   W dalszych latach pracowała w Zarządzie Powiatowym Ligi Kobiet, Spółdzielni Inwalidów „Pokój”, a od 15 lutego 1957 roku do grudnia 1969 roku, tj. do chwili przejścia na emeryturę, była kierownikiem komórki społeczno-samorządowej i kierownikiem świetlicy w Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców Oddział Grajewo.
   Prowadziła społecznie zespoły artystyczne w Szkołach Podstawowych, przy Zarządzie Powiatowym Ligi Kobiet i Komendzie Powiatowej Straży Pożarnych. Zespoły artystyczne, istniejące przy WSS pod jej kierownictwem zajmowały czołowe lokaty w eliminacjach centralnych i wojewódzkich. Była autorką scenografii i choreografem sztuk teatralnych i części artystycznych wystawianych przez zespoły.
Przez 25 lat pełniła funkcję członka Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Powiatowej Rady Narodowej, a przez 23 lata była członkiem Zarządu Powiatowego Ligi Kobiet. Duży wkład pracy włożyła w likwidację analfabetyzmu na terenie powiatu grajewskiego.
   Po przejściu na emeryturę nadal czynnie zaangażowana w działalności społecznej. Pełniła m.in. funkcję przewodniczącej „Klubu Seniora” przy PSS i Spółdzielni Mieszkaniowej. Była społecznym członkiem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej oraz prowadziła zajęcia w zespole tanecznym przy tej spółdzielni.

Za pracę zawodową i aktywną działalność społeczną odznaczona i wyróżniona:
Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem XXX-lecia PRL, Złotą i Srebrną Odznaką CZSBM, Odznaką „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego”, dyplomami i podziękowaniami władz centralnych i terenowych spółdzielni spożywców.

Komentarze   

0 #1 HALINA 2020-10-26 14:08
Władysława Mazurkiewicz zmarła w Grajewie dnia 08.05.2000r
Cytować