Grzegorz Winer
(1897-1942)
lekarz grajewski w latach 1924-1942, radny miejski w okresie II RP
Ur. 9 XI 1897 w Lidzie, narodowości żydowskiej, wyznania mojżeszowego. Dyplom lekarski uzyskał w 1921 roku we Frankfurcie n/Menem, nostryfikował go w Warszawie w 1923 r. Przez półtora roku był lekarzem kontraktowym 77 pp. Od V 1923 mieszkał w Lidzie, a od XII 1923 w Grajewie, gdzie osiadł na stałe. Praktykę prowadził najpierw na pl. Kilińskiego 4 (ob. pl. Niepodległości), potem na ul. Boguszewskiej 17 (ob. Ełcka). Został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.
Źródła:
J.B.Gliński, Słownik biograficzny lekarzy i farmaceutów ofiar drugiej wojny światowej, t. II, Warszawa 1999
Nowe fakty poniżej:
Dzięki informacjom uzyskanym w styczniu 2017 r. od Pana Zbigniewa Jantysa możemy uzupełnić informacje o dr Winerze o następujące dane:
- Grzegorz Winer miał żonę Annę i syna nie znam dokładnego imienia ale w opowiadaniach mama go nazywała Busiek;
- Dentystka Olga Winer-Szpiro była siostrą doktora. Wraz z mężem i synem spotkał ją taki sam los, jak dr Winera.
- W początkach IX 1939 r. trafił z rodziną do Łodzi, skąd powrócił jednak do Grajewa. W okresie okupacji radzieckiej pracował w grajewskim szpitalu.
- Po rozpoczęciu wojny niemiecko-radzieckiej 22 VI 1941 r. próbował przedostać się do Białegostoku, ale został zatrzymany przez Niemców i zawrócony do Grajewa. Przez pewien czas umozliwono mu dalsze wykonywanie zawodu, jednka po pwostaniu getta trafił do niego wraz z cała rodziną.
- W czasie gdy zostało utworzone getto w Grajewie i wraz coraz to większymi obostrzeniami pradziadek zaproponował Panu Grzegorzowi że istnieje możliwość przemycenia syna doktora i zaopiekowania się nim wykorzystując z pomocą księdza metrykę swojego zmarłego syna. Z opowiadań dziadka i mamy wiem, że Doktor się wahał choć był skłonny. Natomiast sprzeciwiła się temu jego żona.
- W XI 1942 r. w związku z likwidacją getta wszyscy Żydzi zostali skierowani do obozu przejściowego w Boguszach, skąd 6 I 1943 r. dr Winer wraz z rodziną (żona, dziecko i matka) zostali wywiezieni do obozu w Oświęcimiu.
Dziękujemy bardzo za przekazane informacje.
Dzięki uprzejmości i za zgodą Pana Zbigniewa Janysta zamieszczamy poniżej korespondencję, którą kierował jego pradziadek Stanisław Śliwiński do rodziny dr Winera za granicą i w której to opisuje jego losy w okresie II wojny światowej.