Józef Złotkowski

(1877-1950)

ksiądz


   Urodził się 25 sierpnia 1877 r. w Grajewie. Syn Antoniego i Ewy z Gutowskich. Po ukończeniu gimnazjum w Łomży wstąpił do seminarium duchownego w Sejnach. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 września 1900 r. Był wikariuszem w Miastkowie, Rajgrodzie, Białaszewie, Augustowie. Nauczał religii oraz pomagał proboszczowi w budowie kościoła w Augustowie. Tam prześladowanym unitom udzielał sakramentów świętych, z co przeniesiono go do Kuczyna. Od 1915 r. był proboszczem w Stawiskach.

   W 1918 r. bp R. Jałbrzykowski tworząc struktury kościelne w polskiej części diecezji sejneńskiej w Łomży powołał ks. Złotkowskiego na stanowisko kanclerza Kurii, swojego kapelana oraz prokuratora Seminarium Duchownego. Od 1920 r. był w Zakonie Paulinów na Jasnej Górze. Znajomość z ojcem przeorem klasztoru w Leśnej Podlaskiej przyczyniła się do znalezienia oryginału Cudownego Obrazu Matki Bożej Leśniańskiej. Odbył nowicjat, ale na prośbę bp Jałbrzykowskiego wrócił do diecezji i został wicerektorem Seminarium Duchownego. Był profesorem liturgii i śpiewu.
   W Kapitule Kolegiackiej w Sejnach od 1 września 1926 r. był jednocześnie prałatem i dziekanem. Od 22 września 1927 r. był proboszczem w Kuleszach Kościelnych. Świątynia była w stanie surowym, a ksiądz Złotkowski dokończył wyposażanie kościoła, a także jego otoczenie. Od 11 stycznia 1938 r. wspomniany duchowny był wicedziekanem, a od 11 listopada tego roku – dziekanem dekanatu sokólskiego. Wówczas również opracował historię łaskami słynącej figury Matki Bożej Sejneńskiej i dzieje diecezji wigierskiej i sejneńskiej.
   Podczas okupacji sowieckiej i hitlerowskiej przebywał w Kuleszach Kościelnych razem z bp S. Kostką Łukomskim, klerykami łomżyńskiego seminarium oraz benedyktynkami. Prowadzono tam zajęcia seminaryjne. Przeżył ciężkie chwile w sierpniu 1944 r., gdy o mało nie zburzono wież miejscowego kościoła.
   W 1946 r. został przeniesiony do Sejn, gdzie zmarł 7 października 1950 r. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu w Grajewie, wzniesionym jego staraniem.