- Szczegóły
- Kategoria: Biogramy
- Poprawiono: wtorek, 20 października 2015, 10:59
- Tomasz
- Odsłony: 4485
Władysław Kurpiewski
(1903-1994)
podoficer zawodowy 9 psk, trener polskich szermierzy
Ur. 21 XII 1903 r. w Janówce jako syn Grzegorza i Wiktorii zd. Koniecko. Jako 17-latek wstąpił na ochotnika do wojska i uczestniczył w wojnie polsko – bolszewickiej. W roku 1924 został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w 9 psk w Grajewie. Pozostał w pułku jako podoficer zawodowy.
W roku 1926 wysłany na roczny kurs instruktorski do Centralnej Wojskowej Szkoły Gimnastyki i Sportu w Poznaniu. Następnie skierowany na kurs doskonalenia szermierki w CIWF w Warszawie, który ukończył w 1932 r. i otrzymał tytuł dyplomowanego fechmistrza we florecie, szabli i szpadzie. Zamieszkał z rodziną na ternie uczelni, pełniąc w niej funkcję instruktora.
We IX 1939 r. uczestniczył w obronie Warszawy w 360. pp pełniąc funkcje podoficera broni. Został następnie wzięty do niewoli i przebywał w obozie w Łowiczu. Po ucieczce wrócił do stolicy i wstąpił w szeregi Armii Krajowej.
Po wojnie przybył do Grajewa, a następnie od 1947 r. przeniósł się do Ełku. Rozpoczął również szkolenie szermierzy w Ośrodku Szkolenia Szermierzy w Białymstoku. W roku 1954 powrócił do Ośrodka Szermierczego CRZZ w Warszawie. Od 1957 do przejścia na emeryturę w 1973 pracował w Robotniczym Klubie sportowym „Marymont”. Jednocześnie pracowłą i udzielał konsultacji AZS Akademii Wychowania Fizycznego w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich n Bielanach. Wraz z W. Dobrowolskim był współtwórcą sukcesów polskich szermierzy-florecistów: Woyda, Pakulski, Koziejowski.
W roku 1930 poślubił Helenę Orzechowską z Rajgrodu, z która miał troje dzieci: Danutę, Bożenę i Andrzeja. Zmarł 5 I 1994 r. w Warszawie.
Otrzymał szereg wyróżnień i nagród: Brązowy Krzyż Zasługi w 1938 r., Krzyż za wojnę 1918-1921, awans do stopnia ppor., Krzyż Kawalerski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, odznaki: „Zasłużony dla Kultury fizycznej”, „Zasłużony dla rozwoju polskiej szermierki”, tytuł Naczelnego trenera szermierzy, złota odznakę honorowa „Za zasługi dla miasta Warszawy”. Był również bohaterem filmu sportowego z 1980 pt. „Fechmistrz” (reż. Bogdan Dziworski).
Przy opracowaniu biogramu skorzystano z artykułu w „Rajgrodzkich Echach” Nr 11-12/2008 r.
Komentarze
Szanowny Panie (Szanowna Pani?), z zainteresowaniem przeczytałem wspomnienie o Władysławie Kurpiewskim i oprócz kilku interesujących i nieznanych mi faktów z Jego życia natknąłem się też na kilka nieścisłości. Pozwolę sobie zwrócić na nie uwagę. Wymienieni przez Pana (Panią?) podopieczni fechmistrza Władysława Kurpiewskiego to: Witold Woyda, Ryszard Parulski (a nie Pakulski) i Lech Koziejowski (dodałem im imiona). Wspomniałbym także Marka Dąbrowskiego (był członkiem mistrzowskiej drużyny florecistów z igrzysk w Monachium 1972 roku i występuje w filmie "Fechmistrz"). Przywołany we wspomnieniu fechmistrz mjr Dobrowolski miał również na imię Władysław.
Z wyrazami szacunku i podziwu dla wykonanej pracy przy tworzeniu portalu
Tomasz Malanowski
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.