przezdziecka balbinaBalbina Przeździecka

(1893-1944)

kierownik Szkoły Powszechnej nr 2 w Grajewie w okresie II RP

  Urodziła się w roku 1893 w miejscowości Przeździecko Dworaki, jako córka Hipolita i Emilia z Moszczyńskich. Była najmłodszą z trojga rodzeństwa, starszymi od niej byli Teofil oraz Józef. Po uzyskaniu dyplomu uprawniającego do wykonywania zawodu trafiła do Grajewa. W końcu lat dwudziestych i pierwszej połowie trzydziestych pełniła obowiązki kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej Nr 2 w Grajewie. 

   W latach 1935-1937 była kierownikiem szkoły powszechnej w Rypinie. Następnie przeniosła się do Warszawy. Nieznane są bliższe okoliczności tej zmiany. Według informacji zachowanych w rodzinie w Warszawie była kierowniczką szkoły powszechnej i pełniła funkcję kuratora oświaty. Do wybuchu wojny mieszkała przy ul. Piusa, zaś podczas okupacji przeniosła się na ul. Kaliską.
   Bardzo szybko zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Przyjęła pseudonim "Prus" i przeszła przeszkolenie medyczne. W Powstaniu walczyła na Górnym Czerniakowie jako sanitariuszka 4.kompanii w Zgrupowaniu AK "Kryska". Poległa 19 września 1944 r. na ulicy Solec, chociaż niektóre źródła podają, że było to 21 września przy statku wycieczkowym "Bajka", który zamienił się w polowy szpital na Cyplu Czerniakowskim.
   Ani tuż po wojnie ani podczas późniejszych ekshumacji nie odnaleziono śladu jej ciała. Na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się Jej nazwisko umieszczone na Murze Pamięci (kolumna 195, pozycja 47).

Fot. ze zbiorów www.1944.pl

Dziękujemy za przekazane informacje Pani Małgorzacie Ołdakowskiej.

 

Komentarze   

0 #1 Tomasz 2020-01-06 20:35
Z Grajewa do Rypina została przeniesiona z dniem 1 kwietnia 1935 r.
Cytować