zyskowski aleksanderAleksander Zyskowski

(1912-1937)

absolwent grajewskiego Gimnazjum, pilot

   Urodził się 23.04.1912 r. w Osowcu, powiat Szczuczyn, województwo białostockie. Syn Sylwestra i Kamili z d. Adasiewicz. W 1930 r. zdał egzamin dojrzałości w Gimnazjum im. M. Kopernika w Grajewie. Następnie wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty w Różanie. Po przejściu wyszkolenia unitarnego został przeniesiony na własną prośbę do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Szkolił się w specjalności obserwatora. W sierpniu 1933 r. ukończył Szkolę Podchorążych Lotnictwa i otrzymał nominację na stopień podporucznika. Otrzymał przydział do 3 Pułku Lotniczego w Poznaniu.

W międzyczasie odbył kurs szybowcowy w Wojskowym Obozie Szybowcowym w Ustianowej. Po powrocie do 3 Pułku Lotniczego służył na stanowisku młodszego oficera w 32 Eskadrze Liniowej. W 1934 r. został przeniesiony do Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. W 1935 r. ukończył kurs wyższego pilotażu w Lotniczej Szkole Strzelania i Bombardowania w Grudziądzu. Następnie otrzymał przydział do 132 Eskadry. Dnia 7 maja 1937 r. pilotowany przez niego samolot PZL P-11c nr 8-140 zderzył się z innym samolotem nad Plewiskami. Była to ćwiczebna walka ćwiczebna. Por. Aleksander Zyskowski poniósł śmierć na miejscu. Został pochowany na cmentarzu wojskowym w Poznaniu w kwaterze lotniczej.

Komentarze   

0 #1 Alicja 2020-04-19 18:22
Szanowny Panie Macieju,
Aleksander Zyskowski był bratem mojej babci Zofii z domu Zyskowskiej, która wyszła za mąż za Waleriana Trojanowskiego z Osowca.
Jestem obywatelką francuską, historykiem zajmującym się na ogół historią innych.
Proszę mi pomoc odnaleźć więcej informacji o moich przodkach, jeżeli takowe znajdują sie w Pana posiadaniu.
Dzięki panu zobaczyłam dziadka Olka na zdjęciu, bo wszystkie fotografie rodzinne zaginęły w różnych zawieruchach historycznych.
Cytować