Witenberg Barney i Sam

Żydowscy emigranci z Grajewa do USA

   Barney Wittenberg urodził się jako Boruch w Grajewie w 1882 r., a jego brat Sam urodził się jako Szmul w 1878 r. Byli jednymi z pięciorga znanych dzieci Berko (Beryl) i jego żony Zivii (z domu Goldberg) Witenberg. O ich życiu w Grajewie wiadomo tylko tyle, że ich ojciec Beryl był kupcem i miał paraliż nóg. Dzieci Witenbergów zaczęły wyjeżdżać z Grajewa do Anglii na początku lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. Boruch i Szmul po raz pierwszy dołączyli do swojego brata Kivy (Carl) w Leeds w Anglii, gdzie wszyscy trzej pracowali jako krawcy. Boruch przyjął imię Barnet, a Szmul – Sam. Podczas pobytu w Leeds Sam poślubił Rachel Ruth. Carl został w Leeds, ale Barnet i Sam wyruszyli dalej i w 1904 roku przybyli razem do Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do swojej siostry Dobki (Dora) w Nowym Jorku. Rachel, żona Sama, dołączyła do nich 3 miesiące później. Również w Nowym Jorku była siostra Barneta i Sama, Leyka (Lena), która przebywała w Stanach Zjednoczonych od 1893 roku, a także siostra Rachel, Rifka (Becky) i jej mąż Harry Wapnitzky.

   Barnet, który teraz nazywał się Benjamin (Benny) Wittenberg, początkowo mieszkał z rodzinami Sama i Harry'ego w kamienicach na Lower East Side na Manhattanie. Pracowali w fabrykach, gdzie Sam był praserem, a Benny operatorem.
   Benny poślubił Annie Moskowitz w pobliskiej górze Kisco w stanie Nowy Jork w 1912 roku. Przeprowadzili się do Asbury Park w New Jersey w 1919 roku, a Benny pracował jako szofer. W końcu osiedlili się w pobliskim Bradley Beach w New Jersey i wychowali swoje dzieci: Bena, Simona, Sylvię i Alfreda. Benny założył własną firmę taksówkarską, którą prowadził z powodzeniem przez wiele lat. Żona Benny'ego, Annie, zarządzała bungalowem na tyłach ich posiadłości, który wynajmowała latem turystom odwiedzającym plaże północnego New Jersey („The Jersey Shore”). Benny ostatecznie przyjął imię Bernard, podobne do Barneta, które nosił w Anglii, i był czule nazywany przez rodzinę „Barney”. Lubił palić cygara, czytać gazety i spacerować promenadą Bradley Beach.
   Sam i Rachel przeprowadzili się do Bronxu w Nowym Jorku i wychowali swoje dzieci Bessie, Annie, Pauline i Davida. Zięć Sama (mąż Bessie, Nathan) był właścicielem sklepu z materacami, w którym Sam pracował w późniejszych latach. Sam cieszył się codzienną wieczorną herbatą z pokrojonymi jabłkami i spacerami ze swoim psem „Brownie”.
Rodziny Sama i Barneya przez lata pozostawały blisko siebie, często spotykając się na Bronksie lub w Bradley Beach. Obaj zmarli na zawał serca, Sam w 1951 r., a Barney w 1961 r.

Biogram opracowany i przesłany przez Sama Witenberg z USA, wnuka Barneya Witenberg

Witenberg Barney1    Witenberg Sam1

Witenberg Barney zdjęcie z lewej, Witenberg Sam zdjęcie z prawej