Grajewski Radioklub - czy ktoś go jeszcze pamięta?


   Może znajdzie sie nas więcej członków radioklubu. To było wspaniałe okno na świat w tamtych latach, szczególnie jak z najdalszych zakątkow świata przychodziły potwierdzenia nawiązania łączności, tzw QSL /były w formie pocztówek/. Instruktorem był pan Barycz.
   W sąsiednim pomieszczeniu była modelarnia samolotowa, z dużymi sukcesami w kraju, między innymi dzięki takim instruktorom jak śp. Bogdan Orzechowski. Oba kluby mieściły się na poddaszu Domu Parafialnego przy ul. Kopernika.

Adam Obiedziński

   Hasło wywoławcze naszej stacji to SP 4 KDI /Karol Dawid Irena/ Jako ciekawostka, to starsi koledzy nawet nadawali na teren miasta koncert życzeń, oraz już wtedy tzn. w latach 50 ub. wieku stworzyli nadajniko-odbiorniki mieszczące się w pudełku po papierze fotograficznym o formacie pocztówki. Jeżeli jeszcze gdzieś są to rzucam hasło "Matura" już oni będą wiedzieli o co chodzi. Również modelarnia miała b.duże sukcesy - zdobywała wiele nagród w zawodach modelarskich wojewódzkich i krajowych /modele szybowcowe, z napędem silnikowym, napędem gumowym/. Ech łza się kręci w oku że takich instruktorów już nie ma i takich klubów.

Pozdrawiam. Stary rodowity grajewiak – Jan Romanowski

 

    Jan Romanowski przy radiostacji
    (ze zbiorów Jan Romanowskiego)

 

 

 

    Kartka QSL potwierdzająca nawiązanie łączności
    (ze zbiorów Walentego Michalaka)

Komentarze   

0 #1 Jacek Zieliński 2017-12-13 21:20
Szkoda, że nie zachowały się dokumenty na temat wspomnianej modelarni której byłem członkiem.potwierdzam że odnosiliśmy sukcesy szczególnie w klasie klasycznych modeli szybowców.W końcu lat 50 tych daty dokładnej nie pamiętam mój kolega Heniek Krukowski został mistrzem województwa,ja na tych zawodach byłem trzeci.Startowalismy z modelami własnoręcznie wykonanymi pod okiem B.Orzechowskiego i J.Tombachera.Czesto bywaliśmy u sąsiadów jednak w moim przypadku pasją modelarska zwyciężyła.Pozdrawiam wszystkich kolegów z radiokomunikacja i modelarni.Jacek Zieliński matura 1963r.
Cytować