Żołnierz Polski - nr 43/1928


9 p.s.kon. – Święto wręczenia sztandaru.

   Grajewo. 26 września przybył do Grajewa P. Prezydent Rzplitej, witany przed miastem przez d-cę 9 p.s.k. płk.S.G. Grabowskiego oraz szwadron honorowy z trębaczami na czele. Po przyjęciu raportu Pan Prezydent odjechał do Bogusz, gdzie zamieszkał. 27 września o godz. 10-ej odbyła się uroczysta msza św., celebrowana przez ks. biskupa polowego Galla, na której obecny był P. Prezydent z adjutantami; po nabożeństwie – poświęcenie sztandaru, ofiarowanego przez ziemian powiatu szczuczyńskiego. Gwoździe wbili ks. biskup, P. Prezydent, reprezentant p. Marszałka Piłsudskiego, gen. bryg. Litwinowicz i rodzice chrzestni. Po tej ceremonji nastąpiło ślubowanie d-cy pułku oraz całego pułku, poczem sztandar przy dźwiękach hymnu narodowego wstąpił z pocztem do szeregu.
   Po defiladzie P. Prezydent oraz goście udali się do mieszkania d-cy pułku, a po jednogodzinnym odpoczynku przybyli na obiad żołnierski do ujeżdżalni krytej. Podczas obiadu d-ca pułku podziękował P. Prezydentowi za przybycie na tak uroczyste święto i wzniósł okrzyk na cześć Najwyższego Dostojnika oraz P. Marszałka Piłsudskiego, powtórzony z zapałem przez zebranych.
   Po obiedzie odbyły się konkursy hippiczne. W zawodach konnych międzypułkowych, piękną nagrodę w postaci kryształowego pucharu zdobył por. Bohdanowicz z 9 p.s.k., drugą ppor. Mickunas z 14 d.a.k.; w zawodach konnych podoficerów 9 p.s.k. nagrodę zdobył plut. pchor. Święcicki. Raut w kasynie oficerskim zaszczycił obecnością swą P. Prezydent ze świtą oraz liczni goście. 28.IX o godz. 9-ej dowódca pułku ze szwadronem honorowym pożegnał P. Prezydenta, odjeżdżającego do Augustowa na uroczystość 1. p.uł.

Komentarze   

0 #1 Andrzej 2018-11-07 21:04
Witam.
Zależy mi na dotarciu do zeskanowanego nr 43 "Zołnierza Polskiego" z 1928 roku. Jest w nim fotografia, którą chciałbym umieścić w wydawanej przeze mnie książce wspomnieniowej bohatera walk z bolszewikami. Czy można prosić Redaktorów Grajewiaka.pl o pomoc w tej kwestii?Pozdrawiam
Cytować