Harcerski Zew Kresowy - nr 8/1933


Niedźwiadna

   Czytając "Zew" dowiedziałymśysię z kronik o życiu innych drużyn, zatem postanowiłyśmy i my coś wspomnieć o sobie.
   Otóż mieszkamy we wsi Niedźwiadna na pograniczu Prusko-Mazurskiem. W dniu 22-go października nasza drużyna po raz pierwszy obchodzila uroczystość przyrzeczenia. Na naszą uroczystość przybyła drh. Hufcowa - phm. Piekarowiczowa, ksiądz Dziekan - Gawędzki i drh. Ruszkowska, a także kilka osób nauczycielstwa.
   Uroczystość rozpoczął Ksiądz Dziekan uroczystem nabożeństwem i kazaniem, ktore przemówiło nie tylko do naszych serc, ale i starszych. Po nabożeństwie drużyna wyruszyła na cmentarz kościelny, gdzie odśpiewałymśy "Mazurek Dąbrowskiego", potem drh. drużynowa złożyła raport drh. Hufcowej, która przemówiła do nas wzniośle i przejęła od nas przyrzeczenia, składane z wielkiem przejęciem i wzruszeniem, poczem nastąpiło przypięcie krzyża przez ks. Dziekana i phm. Piekarowiczową. Następnie drh. drużynowa - Zalcówna odczytała, pokrzepiający list od naszego księdza kapelana - Kina, który z ważnych powodów, osobiście nie mógł przybyć do nas.
   Dzień ten jest najważniejszym etapem w naszem życiu, dlatego utkwił nam głęboko w pamięci utwierdził nas jeszcze bardziej w wzniosłem wzlocie orlim.
E.Budna - przyboczna