Nowy Czas - nr 244/1933


Wyścig kolarski dookoła Polski. Lipiński i Zieliński zwycięzcami 2 i 3 etapu

   [...] GRODNO, 3.9. — Tel. wł. — Trzeci etap Ostrołęka — Grodno 202 klm. przez Puszczę Augustowską przebył najlepszy zawodnik w ciągu 7 godzin 29 minut.
   Już w Grajewie w szybkiem tempie wysunęło się na czoło 12 kolarzy, którzy prowadzili bieg. W krótce jednak w górzystym terenie zaczęła topnieć dwunastka pierwszych kolarzy, nawet Olęcki pozostał w tyle. Musiał przerwać bieg znakomity Zieliński, rewelacja 3 biegu, któremu pękła guma. Odpadł także Cieniewski, jadący poza konkursem. Pozostała tylko grupa 4-ch zawodników.

   Pod Grodnem Lipiński i Wasilewski wyprzedzili Kołodziejczyka i Konopczyńskiego.
   Na finiszu w mieście Wasilewski wyprzedził rywala o minutę (7 godzin 29 minut), zdobywając w ten sposób drugie zwycięstwo etapowe.
  Średnia szybkość biegu 27 km. na godzinę, co uważać należy za bardzo dobra, tembardziej, że dwukrotna ulewa i grad utrudniały jazdę.
   Etap Ostrołęka—Grajewo zbiegł się z odpustem w Augustowie. Skąd wracały wielotysięczne tłumy całą szerokością szosy, co ogromnie utrudniało bieg, a 25-kilometrowy łańcuch furmanek wlókł się całą szerokością szosy, uniemożliwiając rozwinięcie należytej szybkości.
Obeszło się bez poważnych wypadków, jedynie Łazarczyk z Częstochowy, na którego wpadło 3-ch amatorów kolarzy, doznał poważniejszych obrażeń.